سفرنامه سنت پترزبورگ

سفر به قلب تپنده روسیه

سلام بر تمامی دوستان و بزرگوارانی که این سفرنامه رو میخونن و پیشا پیش تشکر میکنم به خاطر وقتی که برای این سفرنامه خواهید گذاشت. سفر سنت پترزبورگ من در ادامه سفر مسکو هست که قبلا سفرنامه مسکو در سایت آپلود شده و امیدوارم که مفید بوده باشه.

سفر ما از مسکو به سنت پترزبورگ، صبح روز چهاردهم خرداد ماه سال جاری، سر ساعت هشت صبح با پرواز نورد ویند انجام شد. مدت زمان پرواز یک ساعت و ده دقیقه بود و همه چی به طور منظم انجام پذیرفت. قرار بود عصر آنروز جلسه کاری که به خاطرش اومده بودیم رو داشته باشیم. ( در ابتدای سفرنامه مسکو به این مورد اشاره شد که این سفر یک سفر کاری بود که هزینه اون از طرف مجموعه کاری پرداخت شده بود و با توجه به اینکه به هر دو شهر مسکو و سنت پترزبورگ سفر داشتیم، سعی کردیم از تمام فرصتی که داشتیم نهایت استفاده را بکنیم و از جاذبه های آنها دیدن کنیم).
یک توضیح خیلی مختصر در مورد سنت پترزبورگ بدم که شاید براتون جالب باشه. مترو های شهر سنت پترزبورگ جزء عمیق ترین مترو های دنیا هستند و خط مترو Admiralteyskaya در این شهر با عمق 86 متر به عنوان عمیق ترین خط مترو روسیه و دومین خط مترو عمیق دنیا بعد از ایستگاه آرسنالنای شهر کیف با عمق 105 متر می باشد. این شهر که دومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو به شمار می آید به شکل U و یا نعل اسب ساخته شده است. این شهر در ابتدا بر روی 100 جزیره که توسط 500 پل به هم وصل شده بودند ساخته شده بود. امروزه با دخالت های مهندسی تعداد این جزایر به 42 تا کاهش پیدا کرده است. همچنین این شهر به ونیز روسیه نیز شهرت دارد. لازم به ذکر است که تمام هزینه های پزشکی و دندانپزشکی ( به غیر از زیبایی) در این شهر رایگان است. تمامی شهروندان بیمه درمانی هستند و کسی که مریض می شود با یک تلفن، دکتر به خانه او می آید، حتی برای یک تب کردن! و درست به همین دلیل است که کلینیک شبانه روزی در این شهر وجود ندارد. چون افراد به دکتر مراجعه نمی کنندو این دکتر ها هستند که به خانه می آیند!
در ادامه…
تقریبا ساعت 9:30 بود که چمدون هامون رو گرفتیم و به سمت در خروجی رفتیم که تور لیدر منتظرمون بود. پس از مدت کوتاهی، اعضای گروه و تور نیز جمع شدند و سر ساعت 10:15 به سمت شهر سنت پترزبورگ حرکت کردیم.

فرودگاه Pulkovo سنت پترزبورگ

در ابتدای مسیر، لیدر گروه که خانمی پر انرژی بود، بهمون گفت که چون هتل های سنت پترزبورگ، زودتر از ساعت 2 اتاق تحویل نمیدن، به همین دلیل برنامه بازدید از مرکز خرید گالریا که مهمترین مرکز خرید سنت پترزبورگ هستش در نظر گرفته شده تا هم گذران وقت بشه و هم بازدید و خریدی از مرکز خرید گالریا داشته باشیم. تقریبا  یک ربع به ساعت یازده مونده بود که جلوی مرکز خرید گالریا پیاده شدیم و تا ساعت یک و نیم فرصت داشتیم تا از این مرکز خرید دیدن کنیم.

فاصله فرودگاه سنت پترزبورگ تا مرکز خرید گالریا

مرکز خرید گالریا در قلب سنت پترزبورگ و در تقاطع دو خیابان اصلی این شهر یعنی Nevsky  و Ligovsky واقع شده است. این مرکز خرید مشهور در پنج طبقه و با بیش از 300 مغازه با برندهای مختلف هر خریداری را راضی می کند. بیش از 28 کافه رستوران در این مرکز خرید وجود دارند که طبقه آخر آن به فود کورت اختصاص یافته است. برندهای معروفی مثل H&M، Zara، Armani، Pinko و … به همراه برندهای ترک مانند کوتون در این مرکز خرید شعبه دارند.

پس از کمی چرخ زدن و خریدی مختصر در این مرکز خرید، و با توجه به اینکه عصر هم جلسه داشتیم، تصمیم گرفتیم که ناهار رو هم در فود کورت طبقه آخر این مرکز خرید بخوریم.  ناخودآگاه تصویر یک غذا در جلوی یکی از رستوران ها توجهمون رو به خودش جلب کرد. داخل رفتیم و سفارش دادیم. انصافا هم خود غذا بسیار شبیه  عکسش بود. کیفیت غذا و قیمتش هم کاملا منطقی بود و راضی بودیم.

ناهار ما

تقریبا ساعت یک و نیم بود که حرکت کردیم به سمتل هتل آپارتمان ورتیکال. این اولین باری بود که تجربه اقامت در هتل آپارتمان رو داشتیم. لابی هتل کوچک بود و بیش از 10 نفر در آن جا نمی شدند. در زمان کوتاهی پذیرش شدیم و اتاق ما رو در طبقه چهارم این هتل بهمون تحویل دادند. وقتی که وارد اتاق شدیم، در همون ابتدا کمی شوکه شدیم. به جای اتاق توین، به ما اتاق دبل داده بودند. بلافاصله موضوع رو با رسپشن و تور لیدر که اونجا بود در میان گذاشتیم. با توجه به اینکه اتاق های توین پر بودند، به ناچار یک تخت اضافه آوردند و گفتند که از اون استفاده کنیم. اما اتاق ما در این هتل آپارتمان واقعا مجهز به همه امکانات رفاهی لازم بود. از وسایل پخت و پز گرفته تا ماشین ظرف شویی و سرعت  اینترنت فوق العاده که در نوع خود عالی بود. تنها مشکل ما با این اتاق، نداشتن سیستم تهویه در سرویس بهداشتی بود که ناراحت کننده بود. حتی زمان دوش گرفتن، به دلیل نبود سیستم تهویه، همه جا پر از بخار میشد و در کل زیاد جالب نبود.

اتاق ما در هتل آپارتمان ورتیکال

به هر حال، نیم ساعت استراحت کردیم و چون شناخت چندانی از سنت پترزبورگ نداشتیم، همکارم از طریق برنامه Uber یک تاکسی گرفت تا ما رو به جلسه کاریمون برسونه. بعد از حدود 3 ساعت جلسه کاری، حدود ساعت 6 بود که به هتل برگشتیم. کمی استراحت کردیم و حوالی ساعت 7 بود که رفتیم تا سنت پترزبورگ رو کشف کنیم. خوشبختانه اینجا فرصت کافی برای بازدید از اکثر جاذبه ها رو داشتیم و این یک نکته مثبت برای ما محسوب می شد.
بعد از اینکه از هتل رفتیم بیرون، از همون خیابان ها و ایستگاه های مختلف میشد تفاوت اصلی سنت پترزبورگ با مسکو رو متوجه شد. اینجا شهری دو زبانه بود! یعنی در تمامی ایستگاه های مختلف، زبان انگلیسی هم وجود داشت و این کمک شایانی به گردشگران می کرد و نکته ایی بسیار مهم تلقی می شد. همچنین هوای سنت پترزبورگ نسبت به مسکو واقعا دلپذیرتر و گرم تر بود و ایده آل گردش به حساب می آمد.

خیابان Moskovsky که هتل ورتیکال در آن واقع است

دوزبانه بودن ایستگاه های مترو

چرخی کوتاه در اطراف هتل زدیم و به سمت ایستگاه مترو Frunzeskaya  که در نزدیکی هتل بود و فقط دو دقیقه با هتل فاصله داشت، رفتیم. برنامه مون بازدید از خیابان نوسکی و جاذبه های اطراف اون خیابون بود. همانطوری که در بالا اشاره کردم، مترو های سنت پترزبورگ جزء عمیق ترین متروهای دنیا به حساب می آیند و در عمقی نزدیک به 100 متر زیر زمین ساخته شده اند که در نوع خودش یک شاهکار به حساب می آید. به دلیل اینکه تابلو های راهنما انگلیسی بودند، مشکلی از این امر وجود نداشت. تفاوتی که بین بلیط های مسکو و سنت پترزبورگ وجود داشت این بود که بلیط مترو های مسکو، به صورت کاغذی و مانند بلیط های تهران بود، در صورتیکه بلیط مترو های سنت پترزبورگ به صورت سکه بود و با قیمت 45 روبلی، در رتبه ایی ارزان تر نسبت به مسکو ایستاده بود.

بلیط سکه ایی مترو

نحوه رفتن به خیابان نوسکی از طریق مترو

در ایستگاه مترو Nevsky Prospekt پیاده شدیم و وارد خیابان نوسکی سنت پترزبورگ شدیم. مقصدمون کلیسای کازان، کلیسای منجی بر خون ریخته شده، و اطراف این جاذبه ها بود. میخواستیم به مانند مسکو از فرصتی که داریم به صورت حداکثری استفاده کنیم و اکثر جاذبه های این شهر رو ببینیم. در خیابان نوسکی به سمت کلیسای کازان حرکت کردیم. هوای دلپذیر این شهر در کنار شادابی خاص خیابان نوسکی، هر جور خستگی رو از آدم دور میکرد. در مسیرمون از چند فروشگاه سوغات فروشی نیز دیدن کردیم و قیمت های آنها رو مقایسه کردیم. در کل این فروشگاه ها به دلیل قیمت بالا جای خرید نیستند. وجود گروه های موسیقی نیز در مشهورترین خیابان سنت پترزبورگ خودنمایی می کرد.

سوغاتی فروشی خیابان نوسکی

یکی از گروه های موسیقی که همه جا بودند

فاصله مترو نوسکی تا کلیسای کازان

در ادامه مسیر، هنگامی که به کانال آب Griboyedov Canal رسیدیم، در سمت چپ، کلیسای کازان و در سمت راست، کلیسای منجی بر خون ریخته شده، منظره چشم نوازی را ایجاد کرده بودند و انرژی مثبتی را به هر گردشگری که اینها را میدید، می دادند. کمی در محوطه کلیسای کازان چرخ زدیم و عکس گرفتیم. کلیسای جامع کازان یک کلیسای ارتودوکس است که طرح آن از کلیسای جامع سنت پیر رم گرفته شده است.  چون ساعت از هشت گذشته بود، نمی تونستیم از داخل آن بازدیدی داشته باشیم. به همین دلیل به عکس گرفتن اکتفا کردیم و رفتیم به سمت کلیسای بر خون ریخته شده.

کلیسای کازان

هر چقدر در مسیر مربوطه پیش می رفتیم، هیجان و زندگی بیشتری رو در شهر سنت پترزبورگ شاهد بودیم. مسیر پر است از کافه رستوران هایی که می توانید در آن ها استراحت بکنید، از فضای آنها لذت ببرید و نوشیدنی مورد علاقه خود را بنوشید. در امتداد کانال Griboyedov Canal به سمت کلیسای منجی بر خون ریخته شده حرکت کردیم. وجود گروه های محلی موسیقی و همچنین دکه های سوغاتی فروشی مشهود بود. از دور دیدیم که نزدیک 20 نفر شاهد اتفاقی هستند و برخی دارند فیلم می گیرند. ناخودآگاه کنجکاو شدیم تا بفهمیم چه خبر است. وقتی نزدیکتر شدیم، هنرمندی رو دیدیم که به شکل فوق العاده ماهرانه ایی در حال انجام نقاشی با اسپری رنگ بود. واقعا حیرت انگیز بود. جوری با اسپری رنگ آمیزی میکرد و صحنه هایی خلق می کرد که به سختی در مخیله آدمی می گنجد.

نقاشی کنار خیابان با اسپری

در مسیر کلیسا

مسیر رو به سمت کلیسای مربوطه طی کردیم. وقتی به محوطه باز این کلیسا رسیدیم، مبهوت زیبایی آن  و کاشی و موزائیک کاری های منحصر به فرد آن شدیم. واقعا زیبا بود. کمی اینجا توقف کردیم و با آرامش هر چه تمامتر به زیبایی آن خیره شدیم و عکس گرفتیم. این کلیسا در اوایل قرن بیستم به سبک معماری قرون وسطی روس ها ساخته شده است و به خاطر کشته شدن امپراطور الکساندر دوم درداخل همین کلیسا به نام خون ریخته شده شهرت دارد.

کلیسای در خون ریخته شده

درست در روبروی این کلیسا باغ Mikhailovsky  قرار داشت که سری به آن زدیم. نام اصلی این مکان، باغ Michael  است. قدمت این باغ به سال 1820 باز می گردد و مشرف به موزه روسیه سنت پترزبورگ از یک طرف و رودخانه Moyka از طرف دیگر می باشد. هوای ایده آل بهاری سنت پترزبورگ و محیط سرسبز این مکان ( پارک و کلیسا) هر فردی رو برای گردش بیشتر وسوسه می کرد. فضای سرسبز این پارک در کنار درختان بلند و پرقامت آن، خیلی دلپذیر و آرامش بخش بود. گشتی در پارک زدیم و کم کم ساعتمون، 10 شب رو نشون میداد در حالی که هنوز آفتاب غروب نکرده بود.

باغ میخایلووسکی

از روی گوگل مپ، باغ تابستانی و موزه تاریخ رو در نزدیکی خودمون یافتیم و تصمیم گرفتیم که پیاده به این مکانها بریم. مسیری بسیار زیبا و سرسبز رو طی کردیم تا به اینجا رسیدیم. ولی متاسفانه به دلیل دیروقت بودن، بسته بود و فقط از بیرون تونستیم اون رو ببینیم. قدم زنان در امتداد یکی دیگر از کانال های این شهر ( رودخانه Fotnanka)، به سمت خیابان نوسکی حرکت کردیم. در مسیر از ساختمان های زیبای این شهر عکس گرفتیم. در ادامه در یکی از ایستگاه های اتوبوس، پوستر یک سیرک توجهمون رو به خودش جلب کرد. ولی متاسفانه چون به زبان روسی بود، چیزی ازش سر در نیاوردیم ولی کنجکاو بودیم که در این سیرک شرکت کنیم. عکسش رو گرفتم تا روز بعد از تور لیدرمون بخوام که برام ترجمه کنه. (متاسفانه در روز بعد وقتی تور لیدر به عکس نگاه کرد و تاریخ رو گفت، دیدم که برنامه این سیرک برای دوروز بعد از ترک سنت پترزبورگ هست و نمیتونیم در اون شرکت کنیم.)

در مسیر باغ تابستانی

 

کنار باغ تابستانی

به سوی خیابان نوسکی و ساختمان های رنگارنگ زیبا

عکس نمایش سیرک که توجهمون رو به خودش جلب کرد

به سمت خیابان نوسکی حرکت کردیم و در ادامه از قیمت های تورهای رودخانه نیز مطلع شدیم که بین 500 تا 850 روبل بسته به ساعت گردش، متفاوت بودند. ساعت از یازده گذشته بود و گرسنه بودیم. به همین دلیل به رستورانی به نام Jagger House که در خیابان نوسکی  قرار داشت رفتیم. در تمام مدت اقامت علاقه مند به امتحان کردن غذاهای روسی بودم و اینجا نیز یکی از غذاهای روسی رستوران به نام گوشت دودی رو به همراه سوپ روسی امتحان کردیم که هیچ کدامشان چنگی به دلم نزد. ولی ناراحت نبودم چون در سفرهام سعی بر امتحان غذاهای محلی مقصد رو دارم و این امری طبیعی هست که از غذا خوشمون نیاد. بعد از اینکه شام خوردیم قدم زنان در خیابان نوسکی به سمت میدان قیام یا Ploshchad Vosstaniya حرکت کردیم و شب های معروف ترین خیابان سنت پترزبورگ رو تجربه کردیم. حوالی ساعت 12 بود که برگشتیم به هتل و برای فردا که بازدید از باغ پترهوف رو در برنامه داشتیم آماده شدیم.

خیابان نوسکی

رستورانی که در آن شام خوردیم

شام ما

شب های خیابان نوسکی

میدان قیام سنت پترزبورگ   – عکس شخصی نیست

هزینه های روز اول:

روز دوم من زود از خواب پا شدم. دوش گرفتم و برای صبحانه به غذاخوری هتل رفتم. غذای هتل محدود بود ولی نیاز رو برطرف می کرد. هر روز صبح هم یک غذای گرم از قبیل نیمرو، سوسیس و … سرو می شد.

صبحانه هتل

برنامه امروز بازدید از باغ پترهوف بود و از خدمات تور محسوب می شد. قبلا در مورد باغ پترهوف مطالعه داشتم و کنجکاو بودم که هر چه سریع تر از این باغ دیدن کنم. سر ساعت 10 اتوبوس اومد دنبالمون و به سمت این باغ که خارج از شهر بود و تقریبا 40 دقیقه با هتل فاصله داشت، حرکت کردیم. حوالی ساعت 11 به محل مورد نظر رسیدیم. در ابتدا یک گروه موسیقی رو دیدیم که آهنگ ای ایران رو برامون اجرا کردند که شور خاصی به گروه بخشیدند. به کمک تور لیدر و با بلیط هایی که برای گروه تهیه شده بود، وارد این باغ شدیم و دو ساعت فرصت داشتیم تا از این باغ دیدن کنیم. واقعا محیطی زیبا داشت و مجسمه های طلایی،  از مناظر چشم نواز این باغ محسوب می شدند.  این کاخ به فرمان پتر کبیر ساخته شده است و طراح اصلی فواره های آن آقای راسترلی، خالق موزه هرمیتاژ است. این مجموعه به دو بخش باغ بالا و باغ پایین تقسیم شده است که ارتفاع بین این دو حدود 14 متر است و ساختمان اصلی بین این دو قرار گرفته است. البته ما فرصت بازدید از باغ بالا رو متاسفانه پیدا نکردیم. همچنین لازم به ذکر هست که این کاخ به نام کاخ ورسای روسیه هم معروف است.

باغ بالا در پشت سر ساختمان اصلی و باغ پایین روبروی ساختمان اصلی – عکس شخصی نیست

نقشه باغ پترهوف

موزه جواهرات باغ پترهوف

آب نماهای شمالی کاخ و مجسمه های برنزی آن

کاخ پترهوف

این وسایل نقلیه با هزینه 700 روبل به مدت 35 دقیقه  تمامی باغ ها را به شما نشان می دهند

دکه های ساندویچ فروشی در محیط باغ

تابلو های راهنما

aliabbasi

aliabbasi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *