سفرنامه آنتالیا و سرزمین افسانه ها

سفری به قلب آنتالیا و لند آو لجندز

ابتدا بر خودم لازم میدونم تا سلامی مخصوص بر خوانندگان این سفرنامه داشته باشم و بر همه دوستداران و لست سکندی های عزیز، درود بفرستم. بعد از سفر عجیب و پر ماجرای من به مالدیو در اردیبهشت ماه امسال که سفرنامه ی آن نیز در این سایت موجود است ، تصمیم داشتیم تا اینبار سفری داخلی را تجربه کنیم که هم هزینه ی زیادی متحمل نشیم و هم از زیبایی های داخلی لذت ببریم. اواخر مرداد بود که زمان سفر رو برای هفته ی آخر شهریور تنظیم کردیم. دلیل انتخاب این زمان هم به خاطر تعطیلی چند روزه ایی بود که در مجموعه ی کاری داشتیم و لذا این تنها زمان ما برای مسافرت بود. مقصد مورد نظر ما اصفهان تعیین شد. با توجه به اینکه شهر مورد اقامت ما ارومیه می باشد و پرواز مستقیمی از ارومیه به اصفهان وجود ندارد، به ناچار پرواز های شهر تبریز به اصفهان را چک کردیم. ذکر این نکته هم لازم هست که چون ما یک بچه ی یک و نیم ساله داریم، به همین دلیل بهتر بود که از طریق هوایی به مقصد بریم.  (با توجه به شرایط خانوادگی ما اینطور بهتر بود و این یک امر کلی نیست) به هر حال بعد از بررسی تاریخ های پروازی، قیمت پرواز برای دو نفر بزرگسال به همراه یک بچه ی زیر دوسال در حدود 800 هزار تومان  ( رفت و برگشت) مشخص شد. نوبت به انتخاب هتل که رسید به مشکل بزرگ جا نداشتن هتل ها و قیمت های نجومی برخورد کردیم. اکثر هتل ها یا جا نداشتند و یا قیمت هتل های چهارستاره در حدود 400 هزار تومان به ازای هر شب بود.  به دلیل شرایط و تاریخ پروازی ما باید 4 شب اقامت می داشتیم که در این صورت فقط قیمت هتل در حدود یک میلیون ششصد هزار تومان میشد که باید نقدا پرداخت می شد. با احتساب قیمت پرواز نیز، تا به اینجای کار، هزینه دو میلیون و چهارصد هزارتومانی، برای پرواز و هتل باید به صورت نقدی پرداخت می شد. به این نتیجه رسیدیم که برای 4 شب اقامت در هتل و به همراه ورودی های جاهای دیدنی و گردش در شهر و همچنین خورد و خوراک، هزینه ی ما حداقل 3 میلیون تومان خواهد شد. و از همه مهمتر اینکه باید دو میلیون و چهارصد هزار آن رو یک ماه قبل از سفر به صورت نقدی پرداخت می کردیم. همین امر کمی من و خانومم رو مردد نمود. تا اینکه به یک بار تصمیمون عوض شد. دلیلش هم این بود که اگه قرار باشه سه میلیون خرج کنیم چرا نریم ترکیه؟ ( تا اینجا به هیچ عنوان قصد سفر خارجی در این مقطع رو نداشتیم) بلافاصله قیمت بلیط و شرایط پروازی رو در عرض دو روز چک کردم و بلیط ها رو از طریق سایت زورق از مبدا وان به آنتالیا ( رفت و برگشت) به قیمت یک میلیون و نود هزار تومان رزرو کردم. پرواز ما با ایرلاین سان اکسپرس و در عصر روز بیست و هشتم شهریور ماه قرار بود انجام بشه.

تنها مشکل این بود پرواز برگشت ما شب بود و ما باید شب رو در وان می موندیم. به دلیل آشنایی با شهر وان و اینکه حتی قبلا سفرنامه ی اون رو هم در همین سایت گذاشتم مشکلی از این بابت نبود. نوبت رسید به رزرو هتل ها. چون در سفر قبلی مون به مالدیو، نوع سفر بیشتر استراحتی و ریلکسیشن بود، این بار میخواستیم بیشتر هیجانی و تفریحی و گردشی باشه و بتونیم از اکثر نقاط دیدنی آنتالیا دیدن کنیم.
به همین خاطر یک بوتیک هتل در منطقه شهر قدیمی و توریستی آنتالیا ( Kaleici) به نام Bacchus Pensiondl به مدت دو شب و قیمت 251 لیر گرفتیم. برای انتخاب این هتل هم دلایل متفاوتی داشتم که در زیر ذکر می کنم.
1. امتیاز بالای هتل در سایت های بوکینگ، تریپ ادوایزر و هتلز
2. موقعیت استثنایی و استراتژیک هتل و فاصله کمتر از ده دقیقه ایی این هتل با اکثر جاذبه های آنتالیا به صورت پیاده
3. قرار گیری در منطقه ی بسیار زیبای Kaleici
4. قیمت مناسب هتل
5. جادار بودن اتاق ها ( 25 متر مربع) و داشتن امکانات رفاهی کامل از قبیل کتری ساز که برای خانواده هایی با بچه ی کوچک یه ضرورت به حساب می آید.
6. بوفه با منظره ی بسیار زیبا

در واقع در قسمت اول سفرمون میخواستیم بیشتر گردش کنیم و از نقاط دیدنی شهر مقصد لذت ببریم و در قسمت دوم سفرمون بیشتر هیجان و تفریح داشته باشیم. برای این امر، نیازمند رزرو یک هتل دیگر بودیم. هتلی که بتواند نیاز های ما رو برطرف کنه و از نظر قیمتی نیز مناسب باشد. برای همین، هتل تازه تاسیس رکسوس به نام سرزمین افسانه ها (Land of Legends) که متشکل از یک تم پارک بسیار فوق العاده نیز بود رو به قیمت 1190 لیر و با سرویس HB رزرو کردیم. در مورد هتل و  تفریحات آن و دلایل انتخاب آن نیز به وفور در ادامه سفرنامه صحبت خواهم کرد.

هتل جدید رکسوس با عنوان سرزمین افسانه ها

اما آخرین رزرو من نیز مربوط به آخرین شب ما بود که قرار بود در وان اتفاق بیوفته. به دلیل اینکه قبلا به این شهر رفته بودم و با هتل هاش و موقعیت آنها آشنایی داشتم، عجله ایی برای این کار نداشتم و منتظر یک تخفیف خوب از طرف هتل و یا سایت های بوکینگ بودم. این اتفاق بالاخره افتاد و در هفته ی اول شهریور، هتل چهار ستاره هالدی که یک هتل تازه ساخت هم هست ( قبلا برای بررسی هتل رفته بودم و آشنایی داشتم) و میانگین قیمت در حدود 190 لیر برای یک شب و اتاق سه تخته ( یک تخت دابل و یک سینگل) در مواقع نرمال داشت، به یک باره قیمت خود رو به 149 لیر کاهش داد و من با نهایت خوش شانسی این هتل رو رزرو کردم. لازم به ذکر است که به دلیل داشتن ویزا کارت، مشکلی از بابت رزرو نداشتم. رزرو بوتیک هتل اول در آنتالیا از طریق سایت هتلز و دو هتل بعدی از طریق سایت بوکینگ انجام شد.

روز بیست و هفتم شهریور خروجی های مرز زمینی رازی خوی ( کاپیکوی به زبان ترکی) به مبلغ 25000 تومان و همچنین شهرداری قطور به مبلغ 3000 تومان و جمعا به مبلغ 28000 تومان ( به ازای هر نفر) را نزد بانک ملی ارومیه واریز کردم و آماده سفر شدیم. فاصله شهر ارومیه تا خوی 120 کیلومتر و تا مرز رازی در حدود 185 کیلومتر می باشد ( در برخی تابلو های راهنمایی تا 200 کیلومتر نیز اشاره شده است) . صبح روز بیست و هشتم شهریور ماه که یک شنبه بود، رهسپار مرز شدیم. رسیدن ما به مرز حدود 3 ساعت طول کشید. مسیر ارومیه به خوی مساعد و بدون مشکل می باشد و در حدود یک ساعت و نیم می توان به این شهر رسید، ولی به دلیل اینکه مسیر شهر خوی تا مرز رازی زیاد مساعد نیست و پر از پیچ می باشد، باید با سرعت کمتری رفت. به این مورد، بی تجربگی من در این مسیر را نیز اضافه کنید که باعث میشد با احتیاط بیشتری رانندگی کنم و همین امر باعث شد این مسیر یک ساعتی به طول بکشد و دو استراحت چند دقیقه ایی نیز داشتیم. حدود ساعت دو بعد از ظهر به مرز رسیدیم و ماشین را در پارکینگ شبانه روزی مرز رازی پارک کردیم.
هزینه پارکینگ شبانه روزی رازی ( در سال 95) به این شرح است:
شب اول: 8700 تومان
شب های بعدی: 7200 تومان

خروج از مرز ده دقیقه طول کشید و با خلوتی مرز کار ما نیز آسان تر بود. خوشبختانه به محض ورود به خاک ترکیه، یک ون ترک که قبلا مسافر گرفته بود، آماده ی حرکت بود و همین امر باعث شد که معطلی نداشته باشیم. کرایه مرز رازی ( کاپیکوی) تا شهر وان به ازای هر نفر 20 لیر و فاصله 90 کیلومتر می باشد.

بعد از حدود یک ساعت و حوالی ساعت 3:15 بعد از ظهر به شهر وان رسیدیم. در چهار راه ماراش و خیابان جمهوریت پیاده شدیم و برای ناهار رفتیم برگر کینگز. بعد از صرف ناهار و گشتی کوتاه در شهر، رهسپار فرودگاه شدیم. وان چون شهر کوچیکیه، از هر جای اون می تونید به فرودگاه تاکسی بگیرین. هزینه ی تاکسی از شهر به فرودگاه وان بین 25 تا 35 لیر متغیر هستش. کمی به قدرت چونه زدن شما بستگی داره. ما با هزینه 30 لیر رفتیم. پرواز ما ساعت 8:50 عصر بود. شام رو تو فرودگاه خوردیم و آماده پرواز شدیم. فرودگاه وان فرودگاه کوچیکی هستش و فقط یک سالن مسافری داره. پرواز سر موقع انجام شد. پرواز خوبی بود و حوالی ساعت 10:40 شب در فرودگاه آنتالیا به زمین نشست. در خارج از هتل با یک تاکسی و به قیمت 45 لیر به هتل مون در منطقه Kaleici رسیدیم. وقتی که وارد منطقه Kaleici شدیم، یک شور و شعف و انرژی خاصی رو مشاهده کردیم و این نوید یک منطقه ی خوب رو میداد. از همون شب متوجه شدیم که شب های این منطقه بسیار زیباست. اتاق رو در کمتر از 5 دقیقه تحویل گرفتیم و چون کمی خسته بودیم، زود خوابیدیم. و برنامه ی اصلی رو برای یک و نیم روز آینده در این منطقه مرور کردیم.
صبح زود از خواب پا شدیم و چون میدونستم که بوفه ی این هتل ویوی بسیار خوبی دارد، کنجکاو دیدن آنجا بودیم. برای صرف صبحانه به طبقه آخر هتل یعنی طبقه چهار رفتیم. ویوی بوفه واقعا عالی بود و دریای مدیترانه، ساحل Konyaalti، و میدان ساعت کاملا مشخص بودند. عبور کشتی های تفریحی نیز از کنار بندر Kaleici چشم نوازی می کردند.

ویوی بوفه ی هتل Bacchus

نباید از بوتیک هتل ها انتظار امکانات فوق العاده داشت و آنها را با هتل های 4 و یا 5 ستاره مقایسه نمود. ولی به نظر من صبحانه این هتل قابل قبول بود و تنوع صبحانه در حدود ده نوع وجود داشت. یک نکته ی مهم در مورد بوتیک هتل ها این هست که اکثر آنها به صورت خانوادگی اداره می شوند، از این رو رفتار کارکنان واقعا مهربانانه و دلسوزانه می باشد. در صبحانه ی هتل، انواع میوه ها از قبیل سیب، آلو، هندوانه و خربزه وجود داشت. تخم مرغ، انواع مربا، کره، سبزیجات و بورک و … هم وجود داشتند که نیاز شما رو برآورده می سازند. ( ما در طول اقامتمون از صبحانه هتل راضی بودیم)

اولین صبحانه ما

در ضمن هتل ماشین نیز کرایه می داد که هزینه ی روزانه ی آنها به صورت متوسط در حدود 120 لیر تا 180 لیر بود.  ( هزینه به نوع خودرو و سال ساخت آن بستگی دارد)

خودرو های اجاره ایی هتل

aliabbasi

aliabbasi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها