دوشنبه, 25 تیر 1397 ساعت 10:57

تور رایگان تایلند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رایگان سفر کنید!

با توجه به وضعیت ارز مسافرتی این روزها و موقعیت آژانس های گردشگری، که گاهی ممکن است از گوشه و کنار و اخبار جملاتی همچون تور تایلند رایگان یا تورهای خارجی رایگان، تورهای ارزان قیمت و … به گوشتان خورده باشد. با شرایطی که دلار و یورو این روزها در ایران سپری می کند، هر مسافری برای گرفتن ارز مسافرتی باید مدارک مورد نظر سفر خود را ارائه دهد تا در نهایت به او ارز مسافرتی تعلق گیرد. اما این موضوع این روزها مایه ای برای سوءاستفاده افرادی شده که در این میان مسافران ناآگاه را شکار می کنند.  به نظر شما فروش تورهای گروهی رایگان چه نفعی برای آن فروشنده ها خواهد داشت؟ و آیا کسی بدون در نظر گرفتن نفع مالی خود، تور تایلند را رایگان به عده کثیری می فروشد؟
در این مطلب ماجرای پشت پرده اینگونه تبلیغات آگاهتان خواهیم کرد.

تفاوت قیمت میان ارز مسافرتی و ارز آزاد باعث ایجاد راندها و مافیایی در بازار گردشگری این روزها شده است که بسیاری از افراد نا آگاه را در دام افراد سودجو می اندازد. رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، آقای حرمت الله رفیعی در مصاحبه خود با خبرگزاری ایلنا به موضوع تورهای ارزان قیمت، تور رایگان تایلند، خرید ارز مسافرتی و … اشاره کرد و این گونه توضیح داد:

“متاسفانه در حال حاضر این شرایط وجود دارد و همان دوستانی که بدون کارشناسی و جویا شدن نظر ما قانون‌ها را تصویب کرده‌اند، مسبب این وضعیت هستند. برخی افراد مسافرانی را که غالبا اهل روستاها بوده و تا به حال به کشور خارجی نرفته‌اند، پیدا کرده و آنها را به هتل‌های دو و سه‌ستاره خارج از شهر در کشور خارجی می‌برند و یک هفته آنجا نگه می‌دارند و به آنها می‌گویند که به‌صورت رایگان به سفر آمده‌اند. در صورتی که مابه‌التفاوت ارز مسافری آنها ۴ تا ۵ میلیون می‌شود؛ اما تمام هزینه آنها بیشتر از ۲ تا ۲.۵ میلیون نیست. به این صورت این افراد به سود خوبی دست پیدا می‌کنند اما اینکه چه کسانی هستند؛ مشخص نیست!”

وی در ادامه به شیوه قدیم سودجویی در تور تایلند رایگان و در کل تورهای خارجی رایگان اشاره کرد و گفت:

“در گذشته مسافرانِ چمدانی داشتیم که اصطلاحا به آنها چترباز می‌گفتند که تا مسیر دبی می‌رفتند و با آوردن بار، از آنها سواستفاده می‌شد. این هم مدل دیگر دلالی است که از طریق بردن مسافری که اصلا از آن سفر چیزی نمی‌داند و بهره‌ای هم نمی‌برد، یورو و دلارها را جمع می‌کنند.”

در واقع وجود تبلیغات تورهای رایگان مانند تور تایلند رایگان یا تور ژاپن رایگان در این روزها به دلیل عملکرد و قانون گذاری افرادی است که ارز ۳۰۰ دلاری را به ۵۰۰ و ۱۰۰۰ یورو افزایش داده اند. آقای حرمت الله رفیعی در این خصوص این گونه ادامه داد:

“اگر شما مافیای صنف‌های دیگر را پیدا کردید؛ مافیای این صنف را هم می‌توانید پیدا کنید. اینکه در حال حاضر چه کسانی توانستند تا اواسط مرداد بلیت‌ برخی مقاصد را ببندند و چنین وضعیتی را ایجاد کنند؛ مشخص نیست!”

ایشان با داشتن سمت رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری ایران عنوان کرد:

“در حقیقت این افراد دلال‌هایی هستند که با ایرلاین‌ها ارتباط دارند. اگر توجه کنیم؛ می‌بینیم در برخی مسیرها به‌جز یک ایرلاین داخلی و دو سه ایرلاین خارجی، ایرلاین دیگری فعالیت ندارد و با توجه به اینکه مثلا برای هواپیمایی ترکیش صرف نمی‌کند که از اینجا مسافر را به استانبول ببرد و از استانبول دوباره به مالزی ببرد،‌ می‌توان به این نتیجه رسید که دو ایرلاین خود ما این کار را انجام می‌دهند. همان‌هایی که تا چند وقت پیش می‌آمدند و به دفاتر التماس می‌کردند که بیایید و ما به شما گروه می‌دهیم. اما در حال حاضر اگر یک بلیت از آنها بخواهیم وجود ندارد و بسته شده است. بنده دفاتر را از این موضوع مبرا می‌دانم چراکه وقتی من، با وجود اینکه رییس صنف و آژانس‌دار قدیمی هستم؛ نمی‌توانم برای خودم بلیت تهیه کنم، قطعا دفاتر دیگر هم به سختی در حال کار کردن در این بازار هستند و نمی‌توانند در این مسیرهای خاص حداقل تا ۱۵ مرداد بلیتی تهیه کنند. به همین دلیل مطمئنم که حتی یکی از این دفاتر هم به این کار رو نیاورده‌اند.”

بر طبق صحبت های ایشان و تبلیغات این روزها راجع به تور رایگان تایلند یا تور ژاپن رایگان و درکل هر تور رایگان دیگری باید مطمئن بود که یک جای کار می لنگد و اگر با چنین تبلیغاتی روبرو شدید، بدانید که با آژانس هایی روبرو هستید که ارز مسافرتی شما را به جایتان دریافت و در بازار آزاد به فروش می رسانند. و گرنه هیچ آژانس مسافرتی بر ضد منافع مالی خود اقدام نمی کند. شما نه در مسابقه ای شرکت کرده اید که تور تایلند رایگان برنده شوید و نه تنها یک نفر هستید که تورهای رایگان خارجی به او داده شده است. آقای حرمت الله رفیعی در بخشی از صحبت هایش راجع به پیشنهاد آژانس ها به بانک مرکزی راجع به ارز مسافرتی توضیحاتی ارائه داد و عنوان کرد:

“ما به بانک مرکزی این پیشنهاد را دادیم که ارز مسافرتی را به دفاتر بدهند تا براساس مدارک واقعی که ارایه می‌شود تمام هزینه‌های سفر اعم از هتل، بلیت و… توسط آژانس‌ها پرداخت شود و حق بستن پرواز‌ها نیز وجود نداشته باشد. البته مدارک مشخص بوده و کسی نمی‌تواند مدارک قلابی را به ما ارایه دهد. کمیته‌ای برای این موضوع تشکیل شده که در آن افرادی که هم کاربلد بوده و هم خودشان ذی‌نفع نیستند حضور دارند. یعنی خود آن دفاتر حق اینکه در آن مسیر کار کرده باشند را نداشته و به این صورت قطعا دنبال گرفتن ارز برای خود نیستند. در نهایت باید بگویم که اگر ما مسافری را تایید کنیم پای تایید آن نیز می‌ایستیم. اما متاسفانه در حال حاضر یک تجارت مافیایی در حال انجام است.”

ایشان در مورد قطع ارز مسافرتی که می تواند با بهانه تورهای رایگان خارجی همچون تور رایگان تایلند صورت بگیرد، عنوان نمود:

“مساله دیگری در کار بوده و از نظر من این کار با تدبیر صورت گرفته تا به این صورت برای یکسری از افراد درآمد هنگفتی ایجاد شود. آدم‌هایی در حال هدایت این موضوع هستند وگرنه در حال حاضر چرا باید امکان رزرو برخی پروازها بسته باشد؟”

و باز هم ما به مسافران توصیه می کنیم که در کل راجع به کلمه رایگانی که در پکیج های مسافرتی تورهای خارجی ارائه می شود مانند تور تایلند رایگان، تور رایگان ژاپن و همچنین خدمات رایگانی که در تورها برگزار می شود بیشتر تحقیق کرده و از اعتبار آژانس مربوطه و صحت تورهای اجرایی آن اطمینان پیدا کنند.

 

منبع: الی گشت

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

ایکاش یه خیر پیدامیشد منو میبرد یه دوهفته تایلندگردی یکبار رفتم قبلا با۶ملیون ولی الان بی پولم آرزومه برم دوباره

There are no comments posted here yet

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟