راهنمای گردشگری مالدیو

 مالدیو و کارهایی که باید انجام دهید

یکی از مقاصد توریستی که در سال های اخیر رشد بسیاری را از حیث گردشگران ورودی به خود دیده است، کشور کوچکی است به نام مالدیو. این کشور که از آن به عنوان بهشتی روی زمین یاد می شود، زیبایی های خیره کننده ایی دارد که توانسته است گردشگران بسیاری را به خود جلب کند. از آن رو سایت لست سکند نیز بر آن شده است تا با معرفی جاهای دیدنی و کارهایی که باید در این مکان انجام داد، کمکی به گردشگران این جزیره ی کوچک آسیایی بنماید. در ادامه نگاهی داریم به این کشور زیبا:
مالدیو کجاست؟
مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی هند. پایتخت آن ماله است. جمعیت این کشور ۳۲۸ هزار نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.
زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است و همانندی‌هایی با زبان سینهالی قدیم دارد. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند( آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.
دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد.
مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید. بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله، پایتخت مالدیو ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بود.
جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد.

مالدیو هفت استان دارد به شرح زیر (ماله، پایتخت، واحد تقسیماتی جداگانه‌ای به‌شمار می‌آید(
1. استان ماتی اوتورو: شامل آب‌سنگ ها الیف، آب‌سنگ ها دالو و آب‌سنگ شاویانی.
2. استان اوتورو: شامل آب‌سنگ نونو، آب‌سنگ را، آب‌سنگ با و آب‌سنگ لاویانی.
3. استان مدو اوتورو: شامل آب‌سنگ کافو، آب‌سنگ الیفو الیفو، آب‌سنگ الیفو دالو و آب‌سنگ واوو.
4. استان مدو: شامل آب‌سنگ میمو، آب‌سنگ فافو و آب‌سنگ دالو.
5. استان مدو دکونو: شامل آب‌سنگ تا و آب‌سنگ لامو.
6. استان ماتی دکونو: شامل آب‌سنگ گافو الیفو و آب‌سنگ گافو دالو.
7. استان دکونو: شامل آب‌سنگ گناویانی و شهر آدو.

دسترسی به مالدیو
پایتخت کشور مالدیو، ماله، دارای فرودگاه بین المللی می باشد که می توانید از آن استفاده کنید.

جاذبه های توریستی مالدیو
1. جزیره ی Alimatha
این جزیره ی زیبا در Vaavu Atoll واقع شده است و به دلیل داشتن ساحل های سفید معروف می باشد. لذت سفر و بازدید از صخره ها و دنیای زیر آب در این جزیره، برای هر گردشگری فراموش نشدنی خواهد بود. همچنین این جزیره معروف ترین مکان برای غواصی در مالدیو می باشد. زیبایی این منطقه چنان منحصر به فرد می باشد که دولت مالدیو برای جلوگیری از هرگونه لطمه خوردن این منطقه، آنرا در فهرست مکان های محافظت شده قرار داده است.

2. غواصی و اسنورکلینگ
اهمیت غواصی در مالدیو به قدری زیاد است که حتی نخست وزیر این کشور از هیات دولت خواسته است تا غواصی یاد بگیرند. به دلیل قرار گرفتن این کشور در یکی از بکر ترین مکان های اقیانوس هند، یکی از بهترین مکان ها برای تفریحات آبی و زیر آبی، جزایر زیبای این کشور می باشد. در ادامه لیست نام سه مکان دیگر که برای غواصی بسیار مورد پسند توریست ها هستند، ذکر خواهد شد.

3. مسجد زیبای Grand (سلطان محمد)
این مسجد زیبا که به نام مسجد جامع ماله نیز شناخته می شود، یکی دیگر از جاهایی است که توریست ها به آن علاقه ی فراوانی دارند. این مسجد در مرکز شهر ماله واقع شده است. این مسجد بزرگترین مسجد مالدیو و همچنین یکی از بزرگترین مساجد جنوب آسیا محسوب می شود.

4. بنای Tsunami

بنای یادبودی برای افرادی که در سونامی سال 2004 در مالدیو کشته شده اند بنا شده است که امروز تبدیل به یکی از جاذبه های ماله شده است و توریست ها می توانند از آن دیدن کرده و عکس بگیرند.

5. بازدید از Muliaage
Muliaage به عنوان محل اقامت ریاست جمهوری مالدیو شناخته می شود و در قسمت تاریخی شهر ماله در نزدیکی Medhu Ziyaarai واقع شده است. تاریخ ساخت این بنا به سال 1914 باز می گردد و ساخت آن در سال 1919 تکمیل شده است. همچنین Medhu Ziyaarai نیز جزیی از ساختمان Muliaage می باشد. گرچه امروزه از آن جدا شده است، محل دفن Abul Barakat Yousef Al-Berberi می باشد که به گفته ی بسیاری، او در سال 1153، اسلام را به ا ین سرزمین آورد.

6. بازدید از موزه ی ملی مالدیو
دوستداران تاریخ و علاقه مندان موزه، می توانند از این مکان که در یازدهم نوامبر سال 1952 افتتاح شده است، دیدن کنند. این موزه در روز ملی مالدیو افتتاح و به همان نام نیز معروف شده است. مهمترین هدف این موزه، حفظ تاریخ مالدیو و گسترش میهن پرستی می باشد.

7. بازدید از Hukuru Miskiiy
این مسجد یکی از قدیمی ترین مساجد مالدیو می باشد و در سال 1956 بنا شده است. این مسجد در زمان سلطنت سلطان ابراهیم اسکندر بنا شده است و جز جاذبه های کشور مالدیو می باشد. این مسجد با سنگ های مرجانی ساخته شده است و بسیار زیباست.

8. بازدید از Utheemu Ganduvaru
اینجا محل اقامت سلطان محمد تنکوروفان بوده است. سلطان محمد یکی از قهرمانان مالدیو می باشد و این مکان در شمال مالدیو بنا شده است. سلطان محمد مردم مالدیو را از سلطه ی پرتغالی ها نجات داد و به یکی از قهرمانان نامی مالدیو بدل شد.

9. بازدید از Manta Reef
و اما در ادامه ی سفر به مالدیو، نوبت می رسد به دنیای زیر دریا و مرجان ها و سفره ماهی های غول پیکر. Manta Reef مکانی است که بیشتر غواصان حرفه ایی و دوستداران طبیعت و دنیای زیر آب آن را پیشنهاد می کنند. بازدید از مرجان ها و ماهی ها و دنیای آن ها در این مکان بکر، واقعا هیجان انگیز است.

10. بازدید از Hp Reef
نقطه ایی دیگر که ایده آل غواصی می باشد، Hp Reef می باشد. صخره های مرجانی که زیبایی خیره کننده ایی دارند، آماده ی پذیرایی از توریست ها هستند!

11. غواصی در Banana Reef
در شمال ماله، منطقه ایی وجود دارد به نام Atoll. مرجان های این منطقه و خود این مکان به شکل یک موزه تغییر شکل داده اند و از آن حیث به آن Banana Reef می گویند. این منطقه نیز مکانی بسیار مناسب برای غواصی تلقی می شود.

12. ریزورت ها و استراحت گاه های مالدیو
شاید خاص ترین هتل ها و ریزورت ها را در مالدیو خواهید دید، جایی که وقتی از هواپیما در فرودگاه پیاده می شوید، برای رفتن به این ریزورت ها که هر کدام در جزیره ی مخصوص قرار دارند، باید از طریق قایق های تندرو و یا هواپیما های آبی اقدام کنید. معمولا این ریزورت ها به صورت اختصاصی در جزایر جداگانه ایی و با فاصله از هم قرار دارند و اکثر ا 4 ستاره و یا 5 ستاره هستند که بسته به نوع خدمات و فاصله و نوع حمل و نقل، هزینه ایی جداگانه از شما دریافت می کنند.

منبع: لست سکند

 

aliabbasi

aliabbasi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *